Ocak 9, 2012 Posted by CyberGuy in

HAKKIMDA

1969 yılında Ankara''da doğdum. Hastaneden eve geldiğimde gözlerimle elektrik kablolarını takip ettiğim söylenir. Yani doğuştan fanatik 🙂 Bana gelen her oyuncağın içini mutlaka açmışımdır, nasıl çalıştığını öğrenebilmek için. Bizim zamanımızda çok da teknojik oyuncak bulunmuyordu. Hatta alet edavata ulaşabilmek bile bir mucizeydi. İlk elektronik çalışmalarımda babamın verdiği kocaman bir havya kullanırdım. Aynı anda birkaç bacağı lehimlerdi 🙂

O zamanlardaki imkansızlıklar beni bazı şeyleri kendim yapmaya yöneltti. Kendi bisikletimde değişiklikler yapardım. Babamla yaptığımız bir güç tarafosundan ev yapımı kaynak makinası ile birçok şey söküp takardım. Aslında 10 yaş için fena sayılmazdı. Kendi arabamızın bakımını kendimiz yapardık hep. O zamanlar pek müzik seti her evde olmadığı için lise yıllarında kendi anfimi yaptım. Bir kasetçalar mekaniği bularak anfiye bağlanacak bir kasetçalar ve Konya sokaktan aldığım hoparlörlere kasa yaparak ilk müzik setim oluşmuştu. Bilgisayar dünyasına adım atmam aldığım bir Commodore 64 ile başlamıştır. O zamanlarda bile daha fazlasını istediğim için programların kaynak kodlarıyla oynar, arkadaşlara oyun kopyalar bazı oyunlar için kırıcı devreler yapardım.

Bulabildiğim her makaleyi, teknik kitabı okuyarak bilgilerimi geliştirmeye çalıştım. Çok az bulunan elektronik dergi yada kitaplarındaki devreleri yapmaya çalışarak birşeyler öğrenmek en eğitici yoldu benim için. O yıllarda ilk telsiz alıcı verici devremi yaparak CB furyasına ben de dahil olmuştum. Etrafımdaki herkes bozuk ne varsa bana getirmeye başlamıştı artık. Televizyondan mutfak robotuna, kol saatinden fotoğraf makinasına kadar. Daha sonraki yıllarda hurdalık ziyaretlerim başladı. Herkesin ilgilenmediği bir köşeye attığı bozuk ancak benim için önemli materyalleri toplayıp restore ederek yeniden kullanıma kazandırmaya yada kolleksiyon olarak değerlendirmeye başladım. Profesyonel çalışma hayatına başladıktan sonra daha fazla para kazanabildiğim için artık her türlü ekipmana ve kaynağa ulaşabilme imkanım artmıştı. Çocukluk hayalim olan Jeep araştırmaları başladı. İlk senelerde maddi olarak gücüm yetmediği için sadece bilgi toplama ve araştırma ile geçti zaman. Ancak en sonunda Hurda bir Jeep alarak oynamaya başladım. Kaportanın bir bölümü ve boya işi haricindeki bütün restorasyon benim tarafımdan yapılmıştır. İşten çıkıp sanayiye gider geç saatlere kadar çalışırdım. Daha sonra İstanbul''a taşındım ve çalışmalarım burada da devam etti. Artık internet üzerinden her türlü kaynağa ulaşabildiğim için sorunların yada teknik detayların çözülmesi daha kolaydı. Buradaki sayfalarda naçizane kendi topladığım bilgilerle yapmaya çalıştığım restorasyon çalışmaları, elektronik devreler vb konulardaki teknik bilgi, detaylar, fotoğraflara ulaşarak benzer konularda çalışmalarınız varsa sizler de faydalanabilirsiniz.

Bugüne kadar Jeep Restorasyonu konusunda 4 arkadaşa, Tekne konusunda 2 kişiye ve elektronikte sayısını hatırlayamadağım kişiye bizzat yardımlarım oldu. Eğer soru yada görüşleriniz olursa bana irtibat bölümünden ulaşabilirsiniz.

Hepinize Bol Şans Dilerim

Bülent

Profesyonel geçmiş:

İş hayatına Bayındır Holding bilgi işlemde başladım. Daha sonra askerlik zamanı geldi ve İzmir Nato''da askerlik görevimi tamamladım. Döndükten sonra Nashuatec Türkiyede Dijital sistemler sorumlusu olarak çalıştım. Buradan sonra Nokia Networks Türkiye de Bilgi Sistemleri Takım lideri olark görev aldım. Türkiye ve OrtaDoğudaki sistemleri yönettim. Ardından Hewlett Packard Türkiyede sistem uzmanı olarak çalışma hayatıma devam ettim. Gelen bir teklifle Kaspersky Türkiye teknik müdürü olarak hizmet verdim. Sonrasında bir kaç senelik bir prodüksiyon şirketi maceram oldu. Ardından Enerjisa Sistem Müdürlüğü görevini yürüttüm.
0.0/60votes
Voting statistics:
RatePercentageVotes
60%0
50%0
40%0
30%0
20%0
10%0
Click to share thisClick to share this