0
Eylül 11, 2008 Posted by CyberGuy in Elektronik

POZİTİF 20 İLE BASKILI DEVRE HAZIRLAMAK

Kendi elektronik devrenizi üretmek isterseniz basılı bir karta da ihtiyacınız olacaktır. Bu durumda birkaç yöntem var; kalemle çizmek, lazer yazıcıdan kuşe kağıda baskı alıp ütü ile transfer, yeni teknoloji "PNP" kağıda baskı alıp transfer, cnc ile kazıyarak oluşturmak yada pozitif 20 ile hazırlamak. Uygulanacak Adımlar;
  • Öncelikle kullanacağınız boyuttaki Plaket üzerine P-20 spreyi uygulayın. Kuruması için 1 gün yada 70 C de 15 dakika beklemelisiniz Not: Bu uygulamayı güneş ışığı olmayan yada kırmızı ışıklı karanlık odada yapmalısınız.
  • Daha sonra çizimini yaptığınız devre şemasını kurumuş olan plaketin üzerine yerleştirip daha sonra da bir cam ile kaymaması ve arada boşluk kalmaması için desteklemelisiniz.
  • Bundan sonra kullandığınız çizim kağıdının kalınlığına göre 3-5 dakiaka boyunca UV ışığı uygulamanız gerekir. Benim kullandığım lamba PHILIPS TL 20W/50
  • Sırada ilk çözelti banyosu var. Bunun için piyasada lavabo açıcı olarak satılan madde (sutkostik) ile bir çözelti hazırlamalısınız. (1lt su + 7 gr. sutkostik) Not: Sutkostik miktarı kritiktir. 6 gr'dan az 8 gr'dan fazla olmamalıdır. Az olursa ışık gören yerleri eritemezsiniz. Fazla olursa da bu sefer ışık görmeyen yerleri de eritme olasılığınız var.
  • 10-15 sn içinde yandaki resimdeki gibi ışık gören yerler yavaş yavaş erimeye başlayacaktır.
  • 1-2 dk sonra ise ışık gören yerler tamamen eriyip bakırlı yüzeyi ve çizdiğiniz şekli net bir biçimde görmelisiniz.
  • Şimdi ise yeni bir çözelti hazırlayıp ortaya çıkan bakır bölgeleri eritmeniz gerekli. 1 su bardağı su + 1 çay bardağı teknik tuzruhu (hidroklorik asit) + yarım tatlı kaşığı %30'luk perhidrol Gerçek ölçü : 700 gr su + 300 gr teknik tuzruhu + 50 gr %30'luk perhidrol.
  • Bu işlemden sonra bakır görünen yerler eriyecek ve elinizde çiziminizdeki siyah çizgiler bakır yollar olarak plaketin üzerinde görünecektir.
  • Plaketi iyice yıkadıktan sonra aseton ile plaketinizi temizleyip küçük bir matkap yardımı ile delikleri açıp kullanmaya başlayabilirsiniz.
Yukarıda kullanılan çözeltiler kimyasal olarak yakıcı maddelerdir. Bunun için bu işlemleri yaparken plastik eldiven ve önlük kullanın. İyi havalandırılmış ortamda çalışın. Eğer bu maddeler elinize yada gözünüze sıçrayacak olursa bol su ile yıkamalısınız. Bu işlemde kullanılan çözeltiler kimyasal olarak yakıcı maddelerdir. Bunun için bu işlemleri yaparken plastik eldiven ve önlük kullanın. İyi havalandırılmış ortamda çalışın. Eğer bu maddeler elinize yada gözünüze sıçrayacak olursa bol su ile yıkamalısınız.
0.0/60votes
Voting statistics:
RatePercentageVotes
60%0
50%0
40%0
30%0
20%0
10%0
Click to share thisClick to share this