0
Mart 28, 2012 Posted by CyberGuy in Projeler

UHF UÇURTMA HAVA FOTOPĞRAFÇILIĞI ( KAP )

Bir sitede görüp yapmak istediğim hava fotoğrafçılığı ile ilgili çalışmalarımın bulunduğu bölüm. Mekanik kısmı uzun süre önce bitmiş olmasına rağmen uygun uçurtma arayışımdan dolayı proje bir süredir askıdaydı. Ancak yaptığım araştırmalar sonucu KAPilot isimli uçurtma planları ile devam etmeye karar verdim.

Yakında kumaşı alıp dikerek uçurtmayı yapıp deneme çekimlerine başlayacağım (havaların ısınması ile beraber) 🙂 Normalde uçurtma ile çekilen fotoğraflarda destekleyen fotoğraf makinası modellerine uygun yazılımlar yüklenerek belli aralıklarla fotoğraf çekilmesi sağlanıyor.

Benim yaptığım projede fotoğraf makinası, uzaktan kumanda ile kendi ekseninde 360 derece döndürülebiliyor. Makina yatayda değişik açılara getirilebiliyor. Ayrıca kumanda üzerinde belirlenen kanal ile denklanşöre istediğiniz zaman basabiliyorsunuz. U/K modellerde kullanılan servo motorları limitlidir yani servo 360 derec dönemez. Bunun için 360 derece bölümünde kullanacağınız servo için bazı modifikasyonlar yapmanız gereklidir. Fotoğraflarda bu modifikasyonları da bulabilirsiniz. Uçurtmanın ağırlık ve stabilite performansna göre elimdeki 8" monitöre video transferi yapacak ve fotoğraf makinasının havadaki çekim görüntülerini yere iletecek düzeneği de ekleyeceğim.

Yapım aşaması ile ilgili fotoğrafları aşağıda bulabilirsiniz.

0.0/60votes
Voting statistics:
RatePercentageVotes
60%0
50%0
40%0
30%0
20%0
10%0
Click to share thisClick to share this